Electronics

Tesla's free energy from air - application and measurements

I saw for a time before the Nicolla Tesla's energy receivers patents. The main idea was to replicate it. As i described in this article, the patent works (it's primarily used in all kind of wireless technologies). But we can't receive with avaialable electronic parts a big amount of energy becouse of small Hi frequency RF radiation in space. Are youinterrested in my measurements? Check ---this article---.


Prevodník RS232 -> USB (FT232RL)

Pri komunikácii s ATMega8 a inými zariadeniami prostredníctvom sériového rozhrania nieje vždy dostupný potrebný RS232 port na PC. Preto som si postavil jednoduchý prevodník RS232 (USART) na USB, ktorého srdcom je obvod FT232RL. Celé zapojenie ma vyšlo niečo cez 6€ a je ---v tomto článku---.

 

Dynamo-LED svetlo na Bicykel

LED-izácia osvetlenia bicyklov dorazila už aj k nám a ja som samozrejme nechcel byť výnimkou. V tomto článku popisujem od návrhu až po celkové zapojenie postup realizácie osvetlenia, ktorý som z pôvodného zapojenia upravil a aplikoval. S obrovskou spokojnosťou som ho na starom bicykli používal cez 2 roky a aj keď som sa snažill na neho zapojiť všetko čo som mal, stále vykazovalo prebytok energie  ---v tomto článku---.

 

Menič 12V -> 2kV

Dávnejšie sa mi do rúk dostala neónka zo skenera aj s meničom, ktorý sa mi mojou šikovnosťou podarilo odpáliť. Potreboval som preto nový menič zo súčiastok, ktoré mám doma a zaumienil som si zabudovať sem aj možnosť zmeny jasu ---v tomto článku---.

 

Ovládač krokových motorv s L298

V predchádzajúcom článku som popísal ovládač krokových motorov A2918. Jedná sa ale o dosť atypický a ťažko zohnateľlný integrovaný obvod. Toto ma viedlo k stavbe drivera s IO L298, ktorý bežne dostatť v obchodoch za cenu okolo 5 Eur. Zapojenie sa ukázalo ako mnohonásobne účinnejšie ako obvod L293D (vyplýva to aj z katalógových údajov pre maximálny riadený prúd) ---v tomto článku---.

 

Anemometer , alebo aká sila ma odfúkne     

Keďže nám ide pomaly leto a s ním spojená aj letecká sezóna (závesné lietanie, paragliding, RC modely), je dobré vedieť, aký silný vietor fúka, prípadne sa hodí k meteo stanici. K tomu som si zostrojil nový Anemometer (merač rýchlosti vetra). Zariadenie je potrebné däsledne kalibrovať, no ani tak meranie nieje uplne presné, ale pre amatérske účely stačí. Namiesto analógoveho snímača odporúčam použiť štrbinový snímač s dierovým diskom napr. z PC myši ---v tomto článku---.

 

Ovládač krokových motorov s A2918SW

Každý, kto pracoval s krokovými motormi a snažil sa k nim vytvoriť ovládač, mi dá za pravdu, že je to komplikovaná záležitosť. Prinášam preto jednoduché riešenia s obvodom A2918SW ---v tomto článku---.

 

 

Jednoduchá indukčná sonda

Toto zapojenie je praktické hlavne v prípade, že hľadáte elektrické vedenie v stenách, alebo potrebuje len vedieť, či je vodič pod napätím. Ako detektor je použitý tranzistor jFET ---v tomto článku---.

 

Leptanie DPS s HCL+H2O2

Leptanie je samostatná kapitola každého elektrotechnika. Prinášam vám opis postupu, ktorý realizujem ja. Leptacím roztokom je zmes HCL+H2O2 (kyseliny chlórovodíkovej a peroxidu vodíka) .

 

 

roba DPS nažehľovaním toneru

Nedávno som sa dostal k jednoduchej výrobe dps nažehlením toneru laserovej tlačiarne. Cena je pri vlastníctve laserovej tlačiarne prakticky nulová.

 

 

Published on 12/03/2014, 1:33:53.
Last updated on 12/31/2014, 16:48:14.